Kleuren genetica

plaats een nieuw onderwerp in het hondenforum meest recente onderwerpen in het hondenforum

honden page profiel StefStef

honden foto van Stef

Bij paarden vind ik het erg interessant om kleurengenetica uit te pluizen. Is hier bij honden ook iets over te zeggen eigenlijk?Bij paarden is het niet ras gebonden (wel welke kleuren wel of niet voorkomen)

Helaas, dit onderwerp staat op slot.

Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "Kleuren genetica" wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken

honden page profiel peggypeggygoedgekeurde fokker

honden foto van peggy

suzanne (ook hier op hp) weet een heleboel over kleuren genetica bij border collie's.
als ik jou was zou ik haar even een pbtje sturen O-)

honden page profiel NaomiNaomi

honden foto van Naomi

Ja, er is veel over te zeggen. Wel behoorlijk ingewikkeld alleen, door alle termen die er gebruikt worden. Als voorbeeld... bij mijn ras, Prazsky Krysarik, bestaan er drie basiskleuren:Black&tan, Rood, en Geel.
Dan bestaan er nog allerlei mutatiekleuren. Een mutatiekleur, is een kleur die genetisch eigenlijk hetzelfde is als de basiskleur, maar met minder pigmentatie. 
Mutatiekleuren bij black&tan: volledig zwart, choco&tan, lila&tan.
Mutatiekleuren bij rood: rood&tan
Mutatiekleuren bij geel: geel&blauw, albino, wit
En de mutatie Merle bestaat ook nog, maar ik begrijp nog steeds niet hoe die nou werkt ;-)

En stel nou... jij laat een black&tan teefje dekken door een choco reutje...
En dat teefje heeft geen gen voor choco, dan zijn alle pups black&tan (de dominante kleur), maar zijn 50% van de pups drager van het choco gen, en kan die mutatie dus weer de kop op steken als een van de puppies voor nageslacht gaat zorgen.

Stel, een van die teefjes uit dat nest, is dus black&tan maar ook drager van het choco gen. Zij word gedekt door een choco reutje... dan is 75% van de pups uit dat nest choco, de overige 25% is black&tan, en zij zijn allemaal drager van het choco gen, en kunnen dit dus doorgeven.

Dit is in elk geval wat ik weet van kleurgenetica :-)

honden page profiel Het Gouden Kwartet & BaasjeHet Gouden Kwartet & Baasjegoedgekeurde fokker

honden foto van Het Gouden Kwartet & Baasje

Heerlijk makkelijk de Golden Retriever. O-)


Over de Border Collie:
Kleuren
Genetica

honden page profiel SuzanneSuzanne

honden foto van Suzanne

De kleuren zijn niet helemaal rasgebonden.

Bij de bordercollie komen de meeste verschillende kleuren voor maar dat betekent niet dat die kleuren bij andere rassen niet zouden kunnen bestaan. De genetica voor de kleuren zijn bij elk ras het zelfde, alleen komt niet elke kleur bij elk ras voor.

De linkjes die Sanne heeft neergezet gaan naar de site van mijn stiefmoeder, daar heb ik de informatie over de kleuren van de border collie geplaatst. Ik ben ook met de genetica bezig maar moet zeggen dat daar niet veel vaart achter zit. Het is lastig uit te leggen allemaal haha

Je kunt van alles vinden via google over de kleuren en de vererving. Er zijn wel een hoop verschillende theorieën dus je moet wel goed opletten dat je geen verouderde info tegen komt.

Zo is het "dominant zwart" nog redelijk nieuw.

honden page profiel SuzanneSuzanne

honden foto van Suzanne

PS: zelfs de lijst met kleuren is nog niet compleet haha. Zo heb je ook nog brindle driekleur, die staat er niet tussen.

Ook wilde ik oogkleuren enzo ook nog gaan doen maar alles op zijn tijd :P

honden page profiel StefStef

honden foto van Stef

Aardig hetzelfde principe dus naar dan met andere namen ;-)Bij paarden heb je maar twee basis kleuren (rood en zwart) en andere genen (agouti, silver, crème, champagne, Pearl, dun, grey, etc veranderen die kleuren weer.
Ga er eens in duiken, leuk!

honden page profiel SuzanneSuzanne

honden foto van Suzanne

Bij honden is dat dus bruin en zwart (hoewel ik gok dat het genetisch gezien het zelfde is als rood bij paarden)

Variaties op die basiskleuren zijn dan lilac en blauw, de merle varianten, sables, driekleurs enz enz enz

honden page profiel Team Black & WhiteTeam Black & White

honden foto van Team Black & White

bij samojeden is dat heel makkelijk : WIT ':-) en ook wat biscuit
mikai heeft een beetje biscuit op zijn snoet en op zijn oortjes ;-)

honden page profiel GeaGeagoedgekeurde fokker

honden foto van Gea

"

En stel nou... jij laat een black&tan teefje dekken door een choco reutje...
En dat teefje heeft geen gen voor choco, dan zijn alle pups black&tan (de dominante kleur), maar zijn 50% van de pups drager van het choco gen, en kan die mutatie dus weer de kop op steken als een van de puppies voor nageslacht gaat zorgen.
"

Dit klopt niet. Als de vader choco is en de moeder black & tan (geen drager choco) dan zijn idd alle pups black & tan, maar ook allemaal drager van het choco gen. Ze krijgen de helft van de moeder (black & tan) en de helft van de vader (choco).

honden foto van Wichita en haar roedel - Eevee, Elphaba, Glacee, Grant & Bloom

Ik ben alleen bekend met de kleuren binnen het Sheltieras... Geen expert (zeker niet, ken ook niet de andere benamingen voor de kleuren bijvoorbeeld), maar ik weet mijn weg er wel in te vinden O-).

Deze site heeft mij daar ook erg bij geholpen:

*http://www.gwensigor.nl/ras-sheltie/goochelen-01.htm
*http://www.gwensigor.nl/ras-sheltie/kleurvererving.htm

honden page profiel StefStef

honden foto van Stef

Zijn er ook kleuren die problemen geven?Bij paarden overo (vlekken patroon) x overo geeft kans op een lethal white veulen (wordt dood geboren of sterft kort na de geboorte)
Fewspots kunnen last hebben van nacht blindheid
Splash's kunnen doof zijn

honden page profiel BinkBink

honden foto van Bink

Bij de Stafford weet ik dat de blauwe kleur veel huid problemen kan geven omdat de pigment erg laag is ofzo, vooral als de ouders blauw x blauw zijn. Maar hoe dat precies zit weet ik niet ik ben niet zo bijdehand aangelegd, maar ik heb hierover een tijdje terug een artikel gelezen.

honden page profiel NaomiNaomi

honden foto van Naomi

"
Dit klopt niet. Als de vader choco is en de moeder black & tan (geen drager choco) dan zijn idd alle pups black & tan, maar ook allemaal drager van het choco gen. Ze krijgen de helft van de moeder (black & tan) en de helft van de vader (choco). "

Goed dat je het even corrigeert, Gea, dankjewel :-)

honden page profiel SuzanneSuzanne

honden foto van Suzanne

" Zijn er ook kleuren die problemen geven?Bij paarden overo (vlekken patroon) x overo geeft kans op een lethal white veulen (wordt dood geboren of sterft kort na de geboorte)
Fewspots kunnen last hebben van nacht blindheid
Splash's kunnen doof zijn "



Merle mag niet met Merle gekruist worden (ook een vlekken patroon inderdaad). Want ja dat geeft lethal white.

Honden met veel wit kunnen ook doof zijn, hoewel dat niet altijd het geval is.

Hoewel ik het niet heb opgezocht nog mag dilute volgens mij ook niet met dilute, omdat dit het zelfde zou zijn als merle met merle. Merle is een vervagend gen, en dilute ook.

honden page profiel janinejanine

honden foto van janine

Ik weet dat je bij hondenrassen die vaak op de kleur wit gefokt worden vaak doofheid ziet.

honden page profiel GeaGeagoedgekeurde fokker

honden foto van Gea

"


Merle mag niet met Merle gekruist worden (ook een vlekken patroon inderdaad). Want ja dat geeft lethal white.

Honden met veel wit kunnen ook doof zijn, hoewel dat niet altijd het geval is.

Hoewel ik het niet heb opgezocht nog mag dilute volgens mij ook niet met dilute, omdat dit het zelfde zou zijn als merle met merle. Merle is een vervagend gen, en dilute ook. "

merle x merle mag inderdaad niet, maar dilute x dilute mag wel hoor.
Dilute is een kleur, merle niet.

honden page profiel HummeltjeHummeltje

honden foto van Hummeltje

Dit is echt een super site:http://www.marajuyo.nl/kleur.htm
Heb ik enorm veel van geleerd.

Het Markiesje is over het algemeen zwart en solid. Maar blond, bruin, Irish Spotting, Piebald en black and tan komen ook voor, dat is het leuke aan een dominante kleur, af en toe dragen ze een verassing met zich mee :-D

honden page profiel Veronique, Hugo, Jay-Dee & MandyVeronique, Hugo, Jay-Dee & Mandygoedgekeurde fokker

honden foto van Veronique, Hugo, Jay-Dee & Mandy

"
Mutatiekleuren bij black&tan: volledig zwart, choco&tan, lila&tan.
Mutatiekleuren bij rood: rood&tan
"



Ik weet niet hoe je hier bij komt maar klopt zeker niet.

Het zijn geen mutatiekleuren, maar een vervaging van de kleur, Dilute.

Daarbij is choco/tan een andere kleur die niet op de zelfde locus ligt als de zwart kleur. Als je 2 dragers van choco gebruikt is de kans 25%, maar hoogste waarschijnlijk zullen alle pups B&T zijn, omdat zwart de dominante kleur is. Een hond die een black and tan kleur heeft zal altijd black and tan vererven en nooit volledig zwart, dan heb ik het wel over rassen die puur in B7&T en 1 effen kleur voorkomen.

Lila/Tan (of te wel) blauw/Tan, is een dilute kleur, bij de B&T, bij ons ras mag er niet mee gefokt worden, omdat gebleken is dat deze honden een verminderde weerstand hebben (bij ons ras).

En wat je met Rood/tan bedoeld snap ik niet (de kleur Tan is namelijk Rood), die ben ik nog nooit tegen gekomen, de verdunningskleur van rood is rood met een blauwe gloed, deze hond is lijder van de Dilutefactor, en mag bij ons niet mee gefokt worden.


honden page profiel sorayasoraya

honden foto van soraya

" Heerlijk makkelijk de Golden Retriever. O-)


Over de Border Collie:
Kleuren
Genetica "
Gaaf om zo op een rij te zien alle kleuren die bij de BC voorkomen.


Gea,de hond op jouw profiel foto is dan een Lilac wit driekleur?

honden page profiel SuzanneSuzanne

honden foto van Suzanne

Volgens mij is die blauwwit driekleur. Maar op mn mobiel is de foto pietepeuterig

honden page profiel GeaGeagoedgekeurde fokker

honden foto van Gea

Zoals Suzanne al zegt, Tynam is een blauw/wit driekleur. En over een week of 4 gaan we nog een blauw/wit teefje uit Engeland halen.

honden page profiel De rode HuskyDe rode Husky

honden foto van De rode Husky

oef tsjah . bij huskies heb je ook kleuren variaties , rood/bruin zoals goku. volledig zwart , zwart wit, black & tan . grijs wit, wolfsgrauw , volledig wit , zwarte saddleback met grijze overloop en witte borst buik en poten . er is een hoop verschil ik weet niet alle kleuren combinaties uit mijn hoofd. er bestaat ook nog een soort beige achtige kleur , die kleur heeft de husky van een vriend van ons. kleuren van de ogen vind ik bij huskies toch altijd wel leuk . blauw , 1 blauw 1 bruin , of double colored dus met zowel bruin als blauw in 1 oog , of gewoon bruin . 


Wit is overiginds een  verdunde factor van bruin . dus als je een witte er tussen heb zitten . gegarandeerd dat de nakomelingen dan ook wit zijn of bruin .

honden page profiel Lauren, Joekie & FlynnLauren, Joekie & Flynn

honden foto van Lauren, Joekie & Flynn

Pfoe, de Cavaliers zijn nog niet zooo moeilijk :P
De kleuren die er bestaan zijn eigenlijk:
Black&Tan, Ruby, Blenheim en Tricolor.
Maar je hebt ook Ruby met een vleugje wit, zo als Joekie.
Je hebt ook Black en Tan met een vleugje wit.
Maar het is te zien waarmee je fokt.

Hier is een lijstje met de combinaties en welke combinaties er uit kunnen komen:
Klik

Voor de rest weet ik er niet meer over O-)

Ik weet wel als er zwart in de genen van de Cavalier zit waarmee je fokt, dat er dan grotere kans is dat er tussen de pups een zwartje zit.

honden page profiel SuzeSuze

honden foto van Suze

Bij husky's zijn alle kleur varianten geaccepteerd qua vacht.

Dus echt van zwart tot wit, bruin, beige, rood, grijs, 3 kleuren, 100 kleuren, allemaal geen enkel probleem.

Wat betreft oog kleur dan weer wel. Dat mag alleen blauw of bruin zijn. Maakt niet uit in welke combinatie (Ieder oog een andere kleur, volledig blauw, volledig bruin, odd eyes etc)

honden page profiel SuzeSuze

honden foto van Suze







Helaas, dit onderwerp staat op slot.

Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "Kleuren genetica" wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken

Volgende forumvraag: zieke hond
^